Free counters

IEEE techRxiv moderator

On April 22 2020 I was appointed as IEEE TechRxiv moderator. TechRxiv ia the new IEEE preprint repository.

Didactic Council

On January 11, 2018 I was appointed as Chairman of the Didactic Council in Information Engineering.

IEEE Access

On March 2, 2017 I was appointed as an Associate Editor for IEEE Access.

Associate Professor

On December 29, 2015, I was appointed as Associate Professor at the University of Salento, Italy.

IEEE TCSC Regional Centers

On February 10, 2014 I was appointed as IEEE TCSC Regional Centers Chair.

See https://www.ieeetcsc.org/organization